Tags

, , , ,

Po moim poniedziałkowym blogu, Izabela sugerowała, że 14 – tygodniowy kurs zarządzania eventami jest niewystarczający do tego, by wyuczyć się zawodu i nazywać się menedżerem eventów (zobaczcie komentarz).

No dobrze, ale zobaczmy jaką mamy alternatywę. W obecnej chwili “każdy” może nazywać się menedżerem eventów. To jest błędne i niebezpieczne. Moja propozycja kursu w Collegium Civitas jest powodowana chęcią podzielenia się wiedzą i doświadczeniem w obszarze organizacji eventów na międzynarodowym poziomie. A to jest 100 % więcej od tego, co aktualnie dostępne jest w Polsce.

Moim celem nie jest pokazanie jak być menedżerem eventów, ale jak prowadzić eventy na najwyższym poziomie. A to oznacza, że uczestnicy kursu doświadczenie w tej branży muszą zdobyć samodzielnie. I to, czy będą dobrze wykonywać zawód, zależy od ich personalnych predyspozycji i od tego, jak poradzą sobie z zachowaniem międzynarodowych standardów.

Najważniejszym punktem tej dyskusji jest pokazanie potrzeby edukacji polskich menedżerów eventów. A uczyć się od międzynarodowego specjalisty uważam za dobrą sugestię.

RESPONSE TO: WHAT IT MEANS TO BE AN EVENT MANAGER

After Monday’s blog post, Izabela suggested that a 14-week course on event management is not good enough (see Comments) and she wonders whether “such a course can make anyone eligible to call themselves an event manager”.

The problem is, what is the alternative? At the moment, anybody and everybody in Poland are calling themselves ‘event managers’. This is very wrong – and potentially very dangerous. The purpose of my course at Collegium Civitas is to provide people with understanding and knowledge of what it takes to be an event manager at international level. This is 100% more specialist event training than is currently available in Poland.

My aim is not to tell people how to be event manager. Rather, it is to show them how events should be managed at the highest standards. That means they will still have to go out there and get experience of events. And, how good they are as event managers will still be down to their personal qualities and how well they maintain their professional standards.

The crucial point is that we have to start educating Polish event managers. And being taught event management by an international event specialist is a good start, I would suggest.

Advertisements