Tags

plTo może was zdziwić, że gdy dostaniecie zaproszenie na wesele w Wielkiej Brytanii, to musicie być przygotowani na wydatek 1395 funtów ;).

W tej kwocie mieści się kreacja, prezent, nocleg poza domem. Za same drinki zapłacicie ok. 75 funtów. Goście angielskich wesel od wielu lat są przyzwyczajeni do płacenia za drinki zamawiane przy barze, może poza weselami, które określane są jako “posh”. Na takich weselach płacą rodzice panny młodej. Podczas większości przyjęć jedyne, co dostaniesz za darmo, to kieliszek wina na toast. Za resztę musisz zapłacić.

Jedno na pięć wesel odbywa się poza granicami Wielkiej Brytanii. Ale nawet jeśli odbędzie się w Anglii, to jest prawie pewne, że para młoda wyjeżdża do cieplnych krajów na swój miodowy miesiąc i dlatego nie może sobie pozwolić na fundowanie drinków wszystkim uczestnikom wesela. Obecnie 13% zaproszeń na brytyjskie wesela jest odrzucanych ze względu na koszty.

Zatem, jeżeli znajdziesz się na polskim weselu, to pomyśl o sobie jako o szczęściarzu, który może jeść i pić za darmo. Jeśli jednak na wesele wybierasz się do Wielkiej Brytanii, to przygotuj swój gruby portfel.

enPAY TO ATTEND A WEDDING

It may surprise you to know that if you attend a wedding in the UK, it can cost you £1,395.

That includes travel to the wedding venue, a new outfit to wear for the occasion, buying a wedding gift, and overnight accommodation. Paying for drinks, alone will cost around £75.

For many years, wedding guests in the UK expect to pay for their drinks at the bar – except for the ‘posh’ weddings where the bride’s parents have the cash to provide free drinks all night. At most weddings, though, you’ll be handed a glass of sparkling wine to toast the happy couple and the rest you would have to pay for.

One in five weddings take place abroad, these days, but even if it is at home, the bride and groom will no doubt honeymoon in some distant sunny place, which means the parents cannot then afford to supply guests with free drinks.

These days, 13% of Britons actually decline the invitation to a wedding, because it is too expensive to attend!

So, if you’re attending a wedding in Poland, think yourself lucky that the drink will be free. But, if you’re going to the UK to celebrate with the happy couple, be prepared to pay.

1 2

Advertisements